Skip to main content

Z pewnością większość z nas korzysta z tak dużego udogodnienia, jakim jest prywatny lub służbowy samochód, a to, że jest on jednym z najlepszych wynalazków nie podlega w tej chwili żadnej dyskusji. Wynalezienie samochodu wpłynęło znacząco na nasze współczesne życie, ponieważ od tej chwili stało się ono dużo łatwiejsze. I oto, od tamtej pory, ciągle przeżywamy rewolucję, Nowe pomysły, konstrukcje, mechanizmy doprowadziły nas do punktu przełomowego, kiedy zwyczajne samochody, zastępowane są przez pojazdy elektryczne.
Znamy je bardzo dobrze. Doskonale wiemy, że zabawkowe samochody jeżdżą za sprawą zmagazynowanej w bateriach energii i tak właściwie to zabawki były impulsem do powstania prawdziwych pojazdów elektrycznych. Dołączyły się do tego również aspekty ekologiczne i finansowe i tak dotrwaliśmy do momentu, kiedy możemy kupić auto zasilane energią elektryczną, które działa za sprawą zmagazynowanej energii.
Niewątpliwie, wszystko ma jednak swoje wady i zalety. I pomyli się ten, kto pomyśli, że pojazdy elektryczne mają wyłącznie same plusy. Oczywiście, nie warto na ślepo ufać marketingowym chwytom, ale nie należy też z góry zakładać, że takie samochody są wyłącznie drogimi niewypałami. Najwyższa pora, aby zmierzyć się z problemem i poznać najważniejsze zalety i wady tego typu pojazdów, aby raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości i wyrobić sobie własne zdanie na ten temat.
Otóż zwolennicy takich pojazdów z pewnością powiedzą, że są one dużo tańsze w eksploatacji, dzięki czemu nasz portfel nie ucierpi zbyt mocno. Owszem, jest w tym sporo racji, ponieważ nie wydajemy pieniędzy na drogie paliwo, ale korzystamy z tańszego surowca, jakim jest energia elektryczna.
Niestety, na radość jest jeszcze za wcześnie, ponieważ sam zakup pojazdu elektrycznego wiąże się niestety z dużo wyższymi kosztami, dlatego trzeba to uwzględnić już w chwili zakupu. Jeśli jednak postanowimy wydać na początku trochę więcej pieniędzy, to w trakcie eksploatacji koszty te zwrócą się kilkakrotnie. Najlepiej sprawdzą się tutaj długoterminowe obliczenia, które nakreślą nam obraz całej sytuacji.
A jak koszty wyglądają w praktyce? Można przyjąć, że koszt przejechania stu kilometrów nie przekroczy pięciu złotych, a więc oszczędności są spore, chociaż zależne również od tego jak dużo jeździmy. Przyjmuje się, że im więcej kilometrów przejedziemy, tym więcej zaoszczędzimy, ale i tutaj trzeba uważać.
Pojazdy elektryczne posiadają bowiem akumulatory, które magazynują potrzebną energię, ale najprawdopodobniej zdajemy sobie sprawę z tego, że nic nie jest niezniszczalne. Takie akumulatory również posiadają okres swojej żywotności, najczęściej nie trwający więcej niż dziesięć lat. Po tym okresie należy wymienić akumulator na nowy, a to wiąże się znowu z wysokim jednorazowym kosztem.
Wraz z utratą sprawności, samochód staje się również mniej wartościowy, dlatego powinni się zdecydować na jego zakup wyłącznie Ci, którzy nie zmieniają samochodów jak rękawiczek, ponieważ więcej na tym stracą niż zyskają.
Niewątpliwie jednak, pojazdy elektryczne są dużo bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie wpływają na jego zanieczyszczenie, a w dodatku dużo cichsze, i nawet jeśli nie zdecydujemy się na zakup samochodu elektrycznego ze względu na jego wady, to warto pamiętać, że w produkcji podobnych urządzeń ciągle się coś zmienia. Technologie są udoskonalane, tak aby pojazdy elektryczne nie były rzadkością na polskich ulicach.
Oczywiście, w tej kwestii sporo się zmienia, i chociaż niewielu jest jeszcze indywidualnych użytkowników samochodów elektrycznych, to coraz częściej takie pojazdy wykorzystywane są w komunikacji miejskiej, czy turystycznej. Wśród nich znajdziemy jednak nie tylko samochody i autobusy, ale również skutery, rowery czy chociażby specjalne pojazdy dla osób niepełnosprawnych. Słowem — każdy może znaleźć tu coś dla siebie.
Co łączy wszystkie pojazdy elektryczne? Przede wszystkim to, że są przyjazne dla środowiska i tanie w eksploatacji, ale każdy użytkownik musi pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatorów, bo w przeciwnym razie nie ruszy z miejsca. W tym celu może zdecydować się na ładowanie z gniazdka sieciowego lub skorzystać ze specjalnych stacji elektrycznych, których niestety ciągle jest zbyt mało, ale wraz z rosnąca liczbą użytkowników, takich miejsc będzie z pewnością coraz więcej.
Zakup pojazdu elektrycznego wiąże się z koniecznością zapoznania ze wszystkimi jego wadami i zaletami. Trudno wskazać jednoznacznie, czy będzie to zakup dobry czy zły. Każdy musi samodzielnie podjąć ostateczną decyzję, a w tym celu warto odwiedzić autoryzowane punkty sprzedaży.